Plakatinaised on sümbolid. Nad väärtustavad elu ja tingimuseta armastust ning esindavad vastandlikke omadusi, nagu praktilisust ja hingelisust, õrnust ja jõulisust. Plakatitel on nii esteetilised kui ka kommertseesmärgid ja nad annavad edasi ka ideoloogilisi sõnumeid.

Taani Kultuuri Instituut Eestis, Lätis ja Leedus ning Eesti Ajaloomuuseum on kokku pannud visuaalkunsti ühisnäituse „Plakatinaised. Eesti, Taani ja Hiina ideoloogiline plakat“, mis jälgib õhutava ja kaasava plakatikunsti kaudu naisõigusluse arengut 1940.–1980. aastatel. Visuaalselt atraktiivsetel plakatitel paljastuvad kolme ühiskonna sarnasused ja ka suured erinevused.

Nõukogude Liidu okupatsioon tasalülitas Eesti naisliikumise ja naistega seotud teemad jäid riikliku ideoloogia teenistusse. Niisamuti olid Hiina plakatinaised riikliku ideoloogia teenistuses. Kummaski riigis kandis ideoloogia uue parema ja erakordsema inimtüübi loomise ideed, naisõigusluse teemadel tehti seda tihti petlike sõnumitega. Kui Eesti ja Hiina plakatite sõnumid dikteeris võimuaparaat, siis Taani plakatid väljendavad kogukonna tasandilt lähtunud naisliikumise tugevat feministlikku ja võrdõiguslikku sõnumit.

Näitusel eksponeeritud plakatid räägivad paeluvaid lugusid, kuidas Taani, Eesti ja Hiina esitasid ja visualiseerisid naiste õigusi ja võrdõiguslikkust 20. sajandil. Plakatitel esitatud teemad on paljus olulised tänapäevalgi, ehkki kolme riigi avalikust ruumist on naisteemalised plakatid kadunud.

Meeskond

Kuraator: Krista Sarv
Idee autorid ja konsultandid: Taani Kultuuri Instituut Eestis, Lätis ja Leedus
Konsultandid: Taani Kultuurikeskus Pekingis ja Lisbeth Jørgensen Kopenhaageni Naistemajast
Keeletoimetus: Hille Saluäär
Graafiline disain: Kätlin Tischler
Arhitektuurne kujundus: Malle Jürgenson (Laika, Belka & Strelka)
Plakatite ettevalmistus: Tiina Sakermaa
Näituse ehitus: Koit Annus ja AR Sisustus
Projektijuht: Marje Jürgenson
Tõlge: Luisa Tõlkebüroo

Täname:
Sihtasutus Hafnai
Konsul George Jorcks ja abikaasa Emma Jorcks Fond
3F Medie
Taani Kultuuriministeerium
Taani Välisministeerium
Eesti Kultuurkapital

PILETID JA LISAINFO