Tallinna Teletornis on  avatud uus geeniteemaline näitus “GEENIAALNE”.

Uue näituse tulekuga pakume ka lastele geeniteemalisi teadusetendusi “Geenid ja Sina” .  Psühhobussi kaasahaarav teadusetendus „Geenid ja Sina“ selgitab põnevaid geenide ja psühholoogia vahelisi seoseid.

Näitusel ”Geeniaalne” vaatame kaugele tagasi, sügavale sisse ja lootusrikkalt edasi. Geenid on osa meie sisekosmosest, millega läbi rääkida ei saa. Geenid määravad meie välimuse ja ka osa sellest, milliseks kujuneb elu jooksul meie tervis. Geenide tundmaõppimine pakub meile kõigile palju avastamisrõõmu ning on ka kasulik!

Meie rännak algab miljardite aastate tagant, mil tekkis planeet Maa. Ajastute kell näitab, et tänaste inimeste vahetud eellased jõudsid Maa ajaloo näitelavale vaid hetk tagasi. Kuid kord juba siin, kutsusid nad esile murrangulisi bioloogilisi ja kultuurilisi muutusi ning viisid need kiiresti kõikidele kontinentidele.

Astume raku sisse ja vaatame, mida põnevat sealt leida on. Ajame näpuga järge vabatahtliku doonori 22. kromosoomis. Saad teada, kas sul võib olla kõrgenenud risk haigestuda II tüüpi diabeeti või kas sulle maitseb brüsseli kapsas. Luba ka lainetel DNA järjendamise pallimeres üle pea lüüa!

Selleks, et öelda, millised on ühe inimese geneetilised haigusriskid, on vaja iseloomustada väga paljude inimeste geenimustreid. Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu on Eesti inimeste kaasabil korda saatnud märgilise tähtsusega teo – loonud ainulaadse andmebaasi, milles 2018. aasta lõpu seisuga oli 157 000 geeniproovi. Maailma mastaabis on geeniandmebaas, millega on liitunud 15% ühe riigi täisealistest elanikest, üks mahukamaid. Iga päev liitub varamuga jätkuvalt uusi inimesi!

LOE LISA JA OSTA PILET SIIN